Централни регистар кредита пословних субјеката и физичких лица у Босни и Херцеговини

ОПЋЕНИТО О РЕГИСТРУ

Шта је Централни регистар кредита пословних субјеката и физичких лица у Босни и Херцеговини?

Централни регистар кредита пословних субјеката и физичких лица у Босни и Херцеговини (у даљем тексту: Регистар) садржи податке о кредитним и другим задужењима пословних субјеката и физичких лица код учесника у Регистру.

Под пословним субјектом се подразумијева сваки субјект којем је додијељен јединствени идентификациони број (ЈИБ).

Физичко лице је свако лице које има јединствени матични број и физичко лице нерезидент/странац који посједује идентификациони број додијељен од стране надлежне пореске управе.

 

Ко су учесници у Регистру?

Учесник у Регистру је свака банка, микрокредитна организација, штедно-кредитна организација, лизинг друштво, друштво за факторинг, свако друштво које је под ингеренцијом надлежне ентитетске агенције за банкарство, субјекат регистрован за пласирање финансијских средстава који је на властити захтјев укључен у Регистар, као и сваки други субјекат који се бави откупом потраживања која су евидентирана у Регистру.

 

За штаслужи Регистар – коме је од користи?

Регистар као јединствена база података о кредитним и другим задужењима пословних субјеката и физичких лица служи за потпомагање стабилности финансијског система у Босни и Херцеговини.

Подаци у Регистру су од користи учесницима приликом израде анализа бонитета и мониторинга, ентитетским агенцијама за банкарство и Централној банци за израде анализа те судовима, тужилаштвима, правобранилаштвима, органима унутрашњих послова и полицијским агенцијама за обављање послова из њихове надлежности утврђене законом.

Ко води Регистар?

Регистар успоставља и води Централна банка Босне и Херцеговине као електронску збирку података о кредитним и другим задужењима пословних субјеката и физичких лица.

 

Ко и када доставља податке у Регистар/ ко је одговоран за благовременост достављања податак у Регистар?

Учесници у Регистру су обавезни да податке достављају најкасније наредног дана од дана настанка промјена у периоду од 08:00 до 16:00 часова. Под радним даном сматра се радни дан утврђен прописом Централне банке Босне и Херцеговине којим се утврђују оперативна правила за жироклиринг систем.

 

Ко одговара за тачност података у Регистру?

Учесници у Регистру одговарају за тачност и благовременост достављања података.

 

Која је одговорност Централне банке Босне и Херцеговине?

Централна банка Босне и Херцеговине одговара за истовјетност достављених података с подацима у Регистру и администрирање Регистра. Подаци се ажурирају одмах по њиховом пријему, након чега су ажурирани подаци доступни корисницима података.

 

Како се може приступити подацима из Регистра?

  1. Директним увидом путем интернета и

  2. У форми појединачних извјештаја.

 

Ко може приступити подацима директним увидом путем интернета и која је накнада?

  1. Централна банка Босне и Херцеговине (без накнаде)

  2. Учесници у регистру (уз накнаду)

  3. Ентитетске агенције за банкарство, судови, тужилаштва, правобранилаштва, органи унутрашњих послова и полицијске агенције (без накнаде).

 

По основу коришћења података из Регистра, учесници плаћају накнаду која се обрачунава квартално у складу с Одлуком о утврђивању тарифе накнада Централне банке Босне и Херцеговине.

 

 

Ко приступа подацима у форми појединачних извјештаја из Регистра?

  1. Централна банка Босне и Херцеговине издаје појединачне извјештаје из Регистра на основу писаног захтјева законом овлашћених органа ради обављања послова из њихове надлежности утврђених законом.

  2. Банке, микрокредитне организације, штедно-кредитне организације, лизинг друштва и друштва за факторинг и свако друго друштво које је под ингеренцијом надлежне ентитетстке агенције за банкарство издаје појединачне извјештаје из Регистра на основу поднесеног писаног захтјева пословног субјекта или физичког лица искључиво за задужења подносиоца захтјева.

    Поднесени писани захтјев пословног субјекта треба бити потписан од овлашћеног лица и овјерен печатом тог пословног субјекта.

    Поднесени писани захтјев физичког лица треба бити потписан од стране тог физичког лица и садржавати број идентификационог документа и назив органа који га је издао.

 

 

Предуслови за приступ подацима у Регистру путем интернета

  • Попуњен образац «Захтјев за приступ институције», гдје ће се заокружити да се тражи приступ ЦРК путем интернета, потребно је с пратећом документацијом доставити у Централну банку Босне и Херцеговине поштом на адресу: Централна банка Босне и Херцеговине, Маршала Тита 25, Одјељење за платне системе, 71000 Сарајево,
  • Одобрење Централне банке Босне и Херцеговине за приступ ЦРК-у путем интернета,
  • Рачунар с одређеном минималном конфигурацијом,
  • За корисника институције којој је одобрен приступ ЦРК-у путем интернета, попуњава се образац „Захтјев за приступ корисника“ у којем је потребно заокружити одговарајуће пермисије те исти достави у Централну банку Босне и Херцеговине поштом на адресу: Централна банка Босне и Херцеговине, Маршала Тита 25, Одјељење за платне системе, 71000 Сарајево,

  • Читач и „паметна“ картица (варијанта 1) или USB кључ (варијанта 2) помоћу којих се корисник аутентификује код приступа Регистру, а који су персонализовани и гласе на одређеног корисника унутар институције се наручују од Халком д.о.о. путем обрасца „Халком – Захтјев за издавање картице за рад на системима ЈРР/ЦРК и АЦХ“ и плаћа се њихово издавање по важећем цјеновнику.

 

Које врсте извјештаја се могу добити из Регистра?

  1. Извјештај о текућим задужењима пословног субјекта (БП1),

  2. Извјештај о затвореним задужењима пословног субјекта (БП2),

  3. Извјештај о текућим задужењима физичког лица (БФ1) и

  4. Извјештај о затвореним задужењима физичког лица (БФ2).

     

Чување података о затвореним задужењима

Податке о затвореним задужењима се чувају за посљедњих пет година, рачунајући од датума стварне отплате задужења.



Newsletter CBBiH