Žiro kliring

Žiro kliring sustav je sustav međubankarskog kliringa za transakcije u iznosu manjem ili jednakom 10.000,00 konvertibilnih maraka. U sustavu sudjeluju sudionici koji imaju odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa kao i Centralna banka BiH. Transakcije koje idu putem Žiro kliringa se izvršavaju istog dana kada su zaprimljene u ciklusu poravnanja za koje su upućene. Kliring platnih naloga svih sudionika Žiro kliringa izvršava se utvrđivanjem neto pozicije svakog pojedinačnog sudionika kao rezultat obračuna svih potraživanja i dugovanja sudionika za svaki klirinški ciklus.

Prikupljanje naloga, kliring i poravnanje neto pozicija izvodi se kroz etape u određenim vremenskim razdobljima, shodno Operativnim pravilima za Žiro kliring i Odluci o rasporedu rada i dnevnim aktivnostima u Žiro kliringu.

Poravnanje neto pozicija sudionika Žiro kliringa se izvodi u terminima 09.30, 11.30, 13.30 i 15.30. te se isto izvršava preko računa za poravnanje u BPRV, a u skladu s Odlukom o utvrđivanju operativnih pravila BPRV-a. Poravnanje se smatra konačnim i neopozivim u trenutku kada su neto pozicije svih sudionika izvršene na računima za poravnanje u BPRV.

U Bosni  i Hercegovini se koristi decentralizirana mreža Žiro kliringa. To znači da postoje tri Žiro kliring područja/brancha (Žiro kliring Glavne jedinice Sarajevo – Žiro kliring branch Sarajevo, Žiro kliring Glavne banke RS CBBiH – Žiro kliring branch Banja Luka i Žiro kliring Glavne jedinice Mostar – Žiro kliring branch Mostar) te središnji Žiro kliring – Žiro kliring centar koji se nalazi u Centralnom uredu CBBiH.

Sudionici usmjeravaju naloge prema:

a)      Žiro kliring centru – za naloge prema bankama s otvorenim računom rezervi u organizacijskoj jedinici Centralne banke različitom od onog u kojem banka pošiljatelj naloga ima otvoren račun rezervi i

b)      Žiro kliring branch – za naloge prema bankama s otvorenim računima rezervi u organizacijskoj jedinici Centralne banke istom kao onaj u kojem banka pošiljatelj naloga ima otvoren račun rezervi i to:

-          Žiro kliring branch Sarajevo – banke s računom rezervi kod GJ Sarajevo,

-          Žiro kliring branch Mostar – banke s računom rezervi kod GJ Mostar i

-          Žiro kliring branch Banja Luka – banke s računom rezervi kod GBRS Banja Luka i Podružnice Pale.

c)      nalozi u korist Centralne banke se šalju na Žiro kliring centar.

 

U Žiro kliringu se koristi SEPA format poruka, a koji je u skladu s ISO 20022 i verzijom Rulebooka Europskog platnog vijeća, koju kao aktualnu za interna kreditna plaćanja odredi Centralna banka i o tome obavijesti sudionike.

Centralna banka BiH je za potrebe Žiro kliringa izgradila bankarsko-telekomunikacijsku mrežu, te su svi sudionici povezani telekomunikacijskim linijama na Žiro kliring brancheve i Žiro kliring centar.

Centralna banka BiH je donijela operativna pravila Žiro kliringа kojima se utvrđuju uvjeti pod kojima Centralna banka BiH i sudionici ulaze u sustav Žiro kliringa.

Operativnim pravilima za Žiro kliring utvrđuju se prava, obveze i odgovornosti Centralne banke BiH u vezi s radom Žiro kliringa, uvjete za sudjelovanje u Žiro kliringu, prava, obveze i odgovornosti sudionika Žiro kliringa, način i postupke za kliring i poravnanje te postupke u slučaju kada sudionik u Žiro kliringu nije u mogućnosti ispuniti svoje obveze.

Centralna banka BiH naplaćuje od sudionika troškove usluge obavljanja platnih transakcija kroz sustav Žiro kliringa, kao i naknadu za sudjelovanje u platnim sustavima u skladu s važećom tarifom naknada Centralne banke BiH. Naplata se vrši zaduženjem računa rezervi sudionika kod pripadajuće glavne jedinice ili podružnice Centralne banke BiH.

Kako bi osigurala da je sustav plaćanja putem Žiro kliringa uvijek dostupan, Centralna banka BiH ima pripremljene planove za izvanredne okolnosti s postupcima i mjerama za nastavak pouzdanog, ispravnog i zakonitog rada Žiro kliringa, najkasnije u roku od dva sata. Za Žiro kliring brancheve, u slučaju nedostupnosti, sudionici šalju naloge na Žiro kliring centar.



Newsletter CBBiH