Faktoring: Šta je faktoring?

Faktoring je napredan financijski proizvod, koji omogućava jednostavnu i djelotvornu, izravnu trgovinu koja podržava financiranje kompanije. Može unaprijediti domaću i međunarodnu trgovinu. To je efikasno sredstvo kratkoročnog financiranja i može osigurati privatnom sektoru lak pristup radnom kapitalu.

Trenutačna aktiva većine kompanija sadrži visok stupanj potraživanja. Realizacija potraživanja sadrži troškove, ubrajajući i troškove njihovog financiranja i naplaćivanja. Od suštinskog značaja je da se potraživanjima upravlja na odgovarajući način. Upravljanje potraživanjima stvara dvije vrste problema: (1) one koji su vezani za podizanje sredstava/radnog kapitala za financiranje i (2) one koji su vezani za naplatu i kašnjenja i neizvršenja koja su s tim povezana. Male kompanije mogu lako upravljati potraživanjima, ali velike kompanije mogu biti suočene s visokim troškovima i lošim dugovanjima. U takvim slučajevima, mogu se koristiti usluge specijalizirane kompanije koja se zove faktoring kompanija.

Faktoring je moćan financijski instrument koji omogućava kompanijama da se uspješno razvijaju, jačanjem pozicije tijeka gotovine.

Faktoring je odnos, potvrđen ugovorom, između prodavca robe i financijske institucije koja se zove faktor, gdje faktor otkupljuje potraživanja prodavca, koje također kontrolira i kojima upravlja, dok prodavac dobija gotovinu.

Faktoring može biti stalni odnos između faktora i klijenta po osnovi otvorenog računa, gdje faktor kupuje cijelu knjigu klijentovih dugova (sva potraživanja) sa ili bez regresa - vezano za kontrolu nad klijentovim kreditima i upravljanje evidencijom o prodaji u vezi s transakcijom.

Međunarodni institut za unificiranje privatnog zakona ili UNIDROIT je formiran prije 25 godina radi promoviranja međunarodne podudarnosti komercijalnih zakona. Nudi definiciju faktoringa koja uključuje tri sljedeće karakteristike:

  • Prvo, mora postojati odredba koja omogućava da dugovanja koja nastaju iz prodaje robe ili usluga prema komercijalnom ugovoru budu prenesena. Faktoring obično nije povezan s potrošačkim dugovanjima.

  • Drugo, mora postojati odredba da dužnici trebaju biti obaviješteni o takvom prijenosu.

  • Treće, faktor mora vršiti najmanje dvije od sljedećih usluga:

(1) Osiguravati financije - faktor osigurava klijentu financiranje, uključujući kredite i avanse (otprilike 80% prenesenih dugova unaprijed, ostatak na datum dospijeća nakon naplate).

(2) Održavati potraživanja - faktor je odgovoran za upravljanje i održavanje evidencije o prodaji za svakog klijenta. Faktor proizvodi i šalje klijentu periodične izještaje o trenutačnom statusu potraživanja i iznosu dobijenom od klijenata.

(3) Naplaćivati dugove - faktor naplaćuje potraživanja klijenta, preuzimajući sve probleme povezane s naplatom. Klijent se može koncentrirati na posao, dok se trošak naplate smanjuje uštedama u radnoj snazi, vremenu i naporima.

(4) Štiti od kreditnog rizika [1] - faktor štiti klijenta od rizika neizvršenja obveza u plaćanjima od strane klijenata, ali samo u faktoringu bez regresa. Limit do kojeg klijent može prodavati robu odobrenim klijentima određuje faktor. Faktor, također, osigurava savjet o kreditnoj sposobnosti potencijalnih klijenata.

Pošto je praksa faktoringa razrađena u razvijenim zemljama, izvjesna suglasnost je postignuta o definiciji faktoringa.

Faktoring [2] je financijska usluga koja uključuje pretvaranje kreditnih mjenica (potraživanja, nadoknadive mjenice i druga potraživanja koja nastaju kao rezultat prodaje na kredit) u gotovinu. Rizik povezan s kreditom može, ali ne mora, biti preuzet od strane faktora koji otkupljuje kreditna potraživanja i naplaćuje ih kada dospiju.

Faktor uplaćuje avans klijentu do izvjesnog postotka odgovarajućih dugova. Klijent plaća «proviziju» [3] faktoru kao dio «kupovne cijene», što obuhvaća uslužne aspekte aranžmana, kao što su upravljanje evidencijom, naplatu dugova, kreditno pokriće itd...


[1]http://en.wikipedia.org/wiki/Credit_risk

[2]http://en.wikipedia.org/wiki/Factoring_(finance)

[3]http://en.wikipedia.org/wiki/Commission_(remuneration)



Newsletter CBBiH