Lizing: Izravni i neizravni lizing

Ovisno o načinu financiranja i odnosa koji proizilaze tijekom nastanka transakcije lizinga, razlikujemo:

  • Izravni lizing ili lizing u širem smislu
  • Neizravni lizing ili lizing u užem smislu

Izravni lizing

Izravni lizing je poslovna transakcija u kojoj se sredstvo pribavlja korištenjem jednog ugovora. Ugovor se kreira između dvije strane: proizvođača kao zakupodavca i zakupca. Imajući u vidu direktnu vezu između proizvođača i zakupca, proizvođač mora riješiti problem vlastitog financiranja. On to čini tako što se obraća financijskoj instituciji (banci, faktoring kompaniji, itd.) i prodajom svojih potraživanja.

Zakupac plaća zakupninu financijskoj instituciji, a proizvođač ostaje dužnik financijske institucije, dok zakupac u potpunosti ne izmiri svoju obvezu.

Neizravni lizing

Neizravni lizing podrazumijeva postojanje trostrane poslovne transakcije u kojoj sudjeluju proizvođač (dobavljač) sredstva, zakupac ili primalac lizinga i kompanija za lizing ili zakupodavac.

Već smo govorili o pojedinačnim stranama u ovoj transakciji. Za neizravni lizing ili lizing u užem smislu, karakteristično je da ima dva odvojena ugovora na sljedeći način:

  • Ugovor o kupnji između proizvođača i kompanije za lizing, i
  • Ugovor o lizingu između kompanije za lizing i zakupodavca.

Neizravni lizing obuhvata prodaju zakupljenog predmeta, dok se financiranje vrši putem kompanije za lizing (koja je strana u samom ugovoru o lizingu).

Prekogranični lizing

Prekogranični lizing je transakcija lizinga u kojoj zakupodavac i zakupac podliježu različitoj pravnoj legislativi. Najkompleksnije prekogranične transakcije lizinga mogu obuhvatati neograničen broj država koje sudjeluju u njima. Prve prekogranične transakcije lizinga su obavile kompanije koje dolaze iz SAD-a 1950-ih godina, kada su različite vrste opreme bile transportirane u druge zemlje.

Prednosti prekograničnog lizinga obuhvataju porezne olakšice koje su dostupne u nekim državama. Također može služiti kao mehanizam za prodaju opreme proizvedene u državi zakupodavca. Međutim, postoji značajan rizik: različiti jurisdikcijski sustavi, rizik duplog oporezivanja, pogrešna procjena kreditnog rizika, politički rizik, valutni rizik, itd. Karakterističan primjer takvih transakcija je prebacivanje financija. Hypo Leasing Austria je zapravo vlasnik zasebne subsidijarne osobe a bavi se isključivo financiranjem plovila, a klijenti su pojedinci i kompanije iz cijele regije.



Newsletter CBBiH