Guverner Softić na međunarodnom seminaru o bankarskom poslovanju

23.9.2016.

Guverner Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBIH) dr. Senad Softić, na poziv Centralne banke Crne Gore, sudjeluje na Međunarodnom seminaru o bankarskom poslovanju u aktualnim makroekonomskim uvjetima koji se održava u Budvi, Crna Gora. Ovaj seminar, koji se održava u suorganizaciji središnjih banaka Crne Gore i Slovenije i Ekonomskog fakulteta iz Ljubljane, već godinama okuplja najznačajnije aktere iz svijeta financija regiona i služi kao platforma za razmjenu iskustava između predstavnika bankarske industrije, monetarnih vlasti i akademske zajednice. 

Guverner Softić sudjelovao je u panel diskusiji „Aktualni izazovi za monetarnu politiku i financijsku stabilnost“, gdje se sa kolegama guvernerima i viceguvernerima središnjih banaka Crne Gore, Hrvatske, Makedonije i Slovenije dotakao aktualnih izazova vođenja monetarne politike, posebno u svjetlu negativnih kamatnih stopa Europske središnje banke i njihovog utjecaja na gospodarska kretanja zemalja regiona koje su visoko euroizirane. Tokom rasprave bilo je riječi o deflaciji i opasnostima od recesije, izazovima za očuvanje financijske stabilnosti, te budućim pravcima monetarne politike. 

Tijekom izlaganja, guverner Softić je istakao da, unatoč izazovnom okruženju, gospodarstvo Bosne i Hercegovine bilježi pozitivne trendove, o čemu svjedoči porast BDP-a tijkom prvog tromjesečja ove godine od 2,1%, te stopa rasta industrijske proizvodnje od 4% u prvih šest mjeseci ove godine. „Također je vrijedno spomenuti da je zabilježen pad udjela nekvalitetnih kredita (NPL) u bh. bankama sa 13,7%, koliko je zabilježeno na kraju 2015. godine, na 12,1%, što je podatak za prvih šest mjeseci ove godine“, rekao je guverner Softić, te dodao da je jedan od ohrabrujućih pokazatelja i pokriće uvoza izvozom od 58%, u periodu siječanj – kolovoz 2016. godine, što je najveći procenat do sada.

Guverner je govorio i o trogodišnjem Proširenom aranžmanu između Bosne i Hercegovine i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), pri čemu je posebno istaknuo odredbe koje se odnose na očuvanje financijske stabilnosti u državi i povećanje kreditne aktivnosti banaka.

Osim panel diskusije o temi monetarne politike, ovogodišnji seminar se dotaknuo aktualnih tema, poput utjecaja Bankarske unije EU, s posebnim naglaskom na učinke jedinstvenog nadzora EU banaka, potom upravljanja NPL-ovima i oblikovanja budućih poslovnih strategija banaka u uvjetima niskih kamatnih stopa i visoke likvidnosti.



Newsletter CBBiH