Презентирани резултати Програма билатералне помоћи између ЦББиХ и Владе Швајцарске

25.10.2016.

У Централној банци Босне и Херцеговине (ЦББиХ) je 25.10.2016. године, одржана је презентација резултата Програма билатералне помоћи и изградње капацитета централних банака, који уз подршку Владе Швајцарске, имплементује Институт за међународне студије (Graduate Institute of International Studies - GIIS) из Женеве.

Циљ програма је да се ЦББиХ омогући приступ техничкој експертизи и најбољим међународним праксама у сљедећим областима: монетарна политика, унапређење процеса управљања девизним резервама, статистика и управљање људским ресурсима кроз обуку из економетрије, развој финансијских модела, унапређење квалитете анализе статистичких података и побољшања аналитичких и истраживачких капацитета. Резултати предвиђени Споразумом о  Програму  билатералне помоћи и изградње капацитета централних банака су видљиви, те је Централна банка исказала интерес за продужетак Споразума и наставак Програма до краја 2017. године. Од посебног значаја је јачање аналитичких и истраживачких капацитета у смислу стицања техничке експертизе кроз економетријска знања у склопу радионица и семинара реализованих у оквиру Програма. При томе је анализиран утицај унутрашњих и спољних шокова на бх. економију, те је сљедећа фаза израда пројекција у складу са најбољим праксама које се примјењују у централним банкама. 

„Швајцарска има одличну сарадњу са Централном банком Босне и Херцеговине током протеклих година. Веома смо задовољни интересом и залагањем послених у Централној банци да прошире своја знања у више области, те размијене искуства са другим централним банкама, укључујући и Швајцарску народну банку. Наша сарадња није ограничена на овај пројекат. Са Централном банком радимо и на подручју новчаних дознака и финансијских статистика влада путем пројеката које проводе наши партнери, Свјетска банка и Међународни монетарни фонд,“ изјавио је замјеник директора за сарадњу при Амбасади Швајцарске у БиХ Дејвид Крамер.

Гувернер ЦББиХ др Сенад Софтић је у обраћању током презентације резултата, нагласио да је посебан квалитет Програма врло отворен партнерски дијалог, те практичан приступ заснован на пуном разумијевању специфичности и потреба ЦББиХ, те изврсна сарадња с Институтом из Женеве и пренос знања од врхунских стручњака и реномираних професора. Гувернер Софтић је подсјетио и на изузетно корисну едукацију за менаџмент ЦББиХ у сврху унапређења вјештина лидерства и руковођења. Додатно, сви семинари и интерактивне радионице који су одржани у оквиру Програма подстичу размјену информација, знања и искустава између различитих одјељења и резултују побољшањем укупних резултата рада.

ЦББиХ континуирано ради на јачању институционалних и стручних капацитета у циљу усклађивања са међународним и европским стандардима централног банкарства, а овај успјешни пројекат представља додатни подстицај да се настави са даљим активностима јачања знања, професионалне сарадње и размјене искустава.

„Цијеним што су наши швајцарски партнери препознали значај ЦББиХ за реформске процесе и процес европских интеграција, те се надам да ћемо и даље имати подршку и наставити сарадњу и у 2017. години“, казао је гувернер током презентације резултата Програма.



Newsletter CBBiH