Примјетан повећан број намјерно оштећених новчаница

30.3.2018.

Сарајево, 30. 3. 2018.

У посљедње вријеме приликом редовних пословних процеса у раду с готовим новцем уочен је повећан број „оштећених“ новчаница чије оштећење је настало писањем/цртањем на бијелом дијелу површине новчанице, како графитном тако и хемијском оловком. Оштећења се најчешће односе на уписивање броја хемијском оловком на новчаници за које претпостављамо да је везано за процес ручног бројања новчаница, гдје особа која броји новчанице на неодговоран и незаконит начин механички уписује оловком неки износ на новчаници, чиме новчаницу директно оштећује за даљи оптицај. Такође, нису страни и случајеви када се новчанице оштећују ручним уписивањем графичким или хемијским оловкама у смислу уписивања текста, цртежа, симбола и слично.    

Централна банка Босне и Херцеговине овим путем скреће пажњу свим привредним субјектима као и грађанима да се у банкарској пракси свако писање или цртање по новчаницама сматра намјерним оштећењем новчаница које су законско средство плаћања.

У складу са Законом о Централној банци Босне и Херцеговине и Одлуком о поступању с новчаницама и кованим новцем конвертибилне марке који је неподобан за оптицај и оштећеним новчаницама ефективног страног новца („Службени гласник БиХ“, 17/17 од 10. марта 2017. године), Централна банка БиХ новац поднесен на замјену за који сумња, има доказ или оправдан разлог да сматра да се ради о намјерном оштећењу, може одузети и уништити без надокнаде подносиоцу.

Позивају се сви привредни субјекти који у своме раду рукују с готовим новцем да особама које врше ове послове скрену пажњу да је најстроже забрањено писати по новчаницама јер се тиме новчанице директно оштећују и такве новчанице се морају уништити у Централној банци као неподобне за оптицај.  

Истовремено с повећаним бројем овакве врсте оштећења новца, повећан је и број притужби грађана да комерцијалне банке не желе извршити замјену без обзира на начин и степен оштећења. У складу с горенаведном Одлуком, комерцијалне банке су дужне замијенити оштећене новчанице КМ, под условом да подносилац захтјева (физичко или правно лице) предочи више од 60% новчанице КМ, која је:

а) у једном дијелу и садржи барем један серијски број или

б) из два или више дијелова и садржи оба серијска броја,

у пуном износу и без накнаде.

Уколико новчанице не испуњавају прописане услове за замјену у комерцијалним банкама, исте се уз попуњен Захтјев за замјену оштећеног новца (доступан на веб страници www.cbbh.ba ) могу предати у Централни уред Централне банке БиХ у Сарајеву или у Главну банку Републике Српске Централне банке БиХ у Бањој Луци.Подносилац захтјева (физичко или правно лице) приликом предаје оштећених новчаница КМ на замјену, дужан је навести поријекло новчаница КМ, начин на који је дошло до оштећења, шта се догодило с дијеловима који недостају и навести опис врсте мрље, онечишћења и другог оштећења на приложеној новчаници КМ. Такође, у обавези је доставити копију личне карте и доказе којима потврђује наводе из захтјева. Централна банка за сваки појединачни случај, на основу поднесеног Захтјева с приложеном документацијом, утврђује аутентичност и процјењује оштећење, односно утврђује постојање основа за замјену оштећених новчаница КМ.

Овим путем Централна банка указује на потребу и обавезу да се сви учесници у готовинском платном промету према новчаницама и кованицама конвертибилне марке које су законско средство плаћања односе одговорно, а да се замјена оштећеног новца обавља у складу с прописима објављеним у службеним гласилима Босне и Херцеговине.



Newsletter CBBiH