Регион треба да слиједи глобалне трендове, али да остане фокусиран на развој ЕУ и еврозоне

25.3.2019.

Сарајево, 25. 3. 2019.

Гувернер Централне банке Босне и Херцеговине (ЦББиХ) др Сенад Софтић учествује у раду 41. састанка Клуба гувернера региона Централне Азије, Црног мора и Балкана, који се одржава у Истанбулу 24. и 25. 3. 2019. године.

Гувернер Софтић је био говорник у првом панелу, који је посвећен теми глобалних економских и финансијских изгледа, гдје се фокусирао на регион Балкана и његове перспективе. Уз кључну поруку да регион треба да пази на глобалне токове, али да његов фокус мора да буде ЕУ и кретања у еврозони, гувернер се посебно осврнуо на теме евризације, провођења реформи и изградње отпорнијих финансијских система.

Појашњавајући питање фокусирања на ЕУ, гувернер Софтић је истакао да је ЕУ главни трговачки партнер већини земаља у региону, те да ће цијели регион осјетити уколико дође до успоравања кључних привреда у Европи. Надаље, цијели регион је јако везан за евро, било кроз увођење евра као законског средства плаћања било кроз монетарну политику (валутни одбор и сл.). Уз то, банкарски сектор у већини земаља региона је у власништву међународних банкарских групација чије су централе у земљама ЕУ. „Четврти разлог је тај што су све земље региона или чланице ЕУ, или земље кандидати, или, попут БиХ, земље потенцијални кандидати. Тако се у цијелом региону већ примјењују правила ЕУ или се ради на њиховом увођењу“, нагласио је др Софтић.

Гувернер је, такође, истакао да је тешко предвидјети економске кризе, те да свака држава, сама за себе, не може пуно да утиче на спољно окружење, али да се ипак пуно тога може урадити на унутрашњем плану. „Свако од нас може у својој земљи урадити све што је у његовој моћи да бисмо наше властите економије и финансијске системе учинили отпорнијим на потенцијалне шокове“, рекао је гувернер, додавши да је кључ за успјех континуисан рад на провођењу реформи и јачању система у времену кад је ситуација стабилна.

Као примјер, гувернер је навео да је потребно разматрати не само системску стабилност у нашим државама, него и у сусједним. Поред тога, неопходно је да се централне банке континуирано припремају за кризу, те разрађују могуће сценарије и начине поступања. „Иако не можемо предвидјети кризу, можемо радити на подизању отпорности на њу“, рекао је др Софтић, уз напомену да је потребно обратити посебну пажњу на финансијске новитете (FINTECH) и њихове ризике којима још није посвећена пажња.

Поред сесије на којој је излагао гувернер Софтић, 41. састанак Клуба гувернера је разматрао питања руковођења централним банкама, те комуникације централних банака са циљем ефикаснијег провођења монетарне политике.

Клуб гувернера региона Централне Азије, Црног мора и Балкана окупља гувернере и друге високе званичнике из свијета монетарне политике и финансија да би размијенили мишљења о актуелним темама и даљем унапређењу међусобне сарадње.



Newsletter CBBiH