Dobro koje spaja: Konvertibilne marke svi volimo

27.7.2021

Priča o konvertibilnoj marki kredibilan je argument da ima dobro koje nas spaja. Konvertibilnu marku volimo jednako svi, jer joj možemo vjerovati. Nikada nas nije iznevjerila.

Na današnji dan prije tačno 23 godine štampane su prve novčanice u apoenima 20 KM, 50 KM i 100 KM. Tog 27. jula 1998. godine građanima su predstavljene novčanice koje su se, osim po vrijednosti, razlikovale i po likovima i motivima koje ih krase.

U želji da bude jednako prihvaćena u oba bh. entiteta novčanice su rađene u dvije verzije. Na obje verzije ispisani su tekstovi na latiničnom i ćiriličnom pismu. Tako je 20 maraka štampano u verziji za Federaciju Bosne i Hercegovine na kojoj dominira lik pisca Antuna Branka Šimića, dok je Filip Višnjić oslikan na novčanicama koje su inicijalno puštene na teritoriji Republike Srpske.Novčanica od 50 KM, popularna petobanka, takođe ima dvije verzije. Jedna sa likom pjesnika Muse Ćazima Ćatića, a druga nas zauvijek sjeća na velikog Jovana Dučića. Pisci Nikola Šop i Petar Kočić su uslikani na dvije verzije novčanice u vrijednosti od 100 KM.

A onda nam je marka ispričala sasvim drugačiju priču. Možda se u minutama, najviše satima može mjeriti koliko su odštampane novčanice ostale na dijelu teritorije BiH gdje su inicijalno puštene. Ubrzo su sve varijante novčanica kružile cijelom teritorijom Bosne i Hercegovine.

Novac i danas bez razlike kruži finansijskim tokovima države, a priča o dvije verzije će nas zauvijek podsjećati kako istinska vrijednost ne poznaje podjele. Sve novčanice, osim one od 200 KM koja je jedinstvenog dizajna i sa likom Ive Andrića, rađene su u štampariji Francois-Charles Oberthur u Parizu.

Centralna banka Bosne i Hercegovine novčanice domaće valute, konvertibilne marke, stavlja u i povlači iz opticaja strogo se pridržavajući pravila valutnog odbora utvrđenog Zakonom o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine. Službeni devizni kurs za valutu Bosne i Hercegovine je jedna konvertibilna marka za 0,511292 eura, odnosno jedan euro iznosi 1,955830 konvertibilnih maraka.

Podsjećamo, do tada su se u Bosni i Hercegovini koristile brojne valute. U jednom dijelu države koristio se bh. dinar, u drugom srbijanski dinar, a u trećem hrvatska kuna, a na cijeloj teritoriji njemačka marka je imala jednako povjerenje.

Ta je činjenica imala veliki uticaj na izbor naziva zajedničke nam valute, dok je model monetarne politike currency board (valutni odbor), za sidro valutu s početka odredio njemačku marku, a kasnije euro.

Osnivanjem Centralne banke Bosne i Hercegovine ostvareni su uslovi za uvođenje jedinstvene valute za čitavu teritoriju Bosne i Hercegovine. Centralna banka Bosne i Hercegovine 23 godine besprijekorno izvršava sve svoje zadatke, a primarni joj je cilj stabilnost domaće valute.

I jednako kako je postojanje Platnih sistema CBBiH već 20 godina činjenica koja potvrđuje tezu da u našoj zemlji sistemi mogu funkcionisati po najvišim svjetskim standardima, i da ne postoji izgovor za bilo kakvo odstupanje od izvrsnosti, tako je i priča o konvertibilnoj marki kredibilan argument da postoji dobro koje nas spaja. Konvertibilne marke volimo jednako svi, jer im možemo vjerovati. Centralna banka Bosne i Hercegovine i konvertibilna marka nas nikada nisu iznevjerili.

 



Newsletter CBBiH