Добро које спаја: Конвертибилне марке сви волимо

27.7.2021.

Прича о конвертибилној марки кредибилан је аргумент да има добро које нас спаја. Конвертибилну марку волимо једнако сви, јер јој можемо вјеровати. Никада нас није изневјерила.

На данашњи дан прије тачно 23 године штампане су прве новчанице у апоенима 20 КМ, 50 КМ и 100 КМ. Тог 27. јула 1998. године грађанима су представљене новчанице које су се, осим по вриједности, разликовале и по ликовима и мотивима које их красе.

У жељи да буде једнако прихваћена у оба бх. ентитета новчанице су рађене у двије верзије. На обје верзије исписани су текстови на латиничном и ћириличном писму. Тако је 20 марака штампано у верзији за Федерацију Босне и Херцеговине на којој доминира лик писца Антуна Бранка Шимића, док је Филип Вишњић осликан на новчаницама које су иницијално пуштене на територији Републике Српске.Новчаница од 50 КМ, популарна петобанка, такође има двије верзије. Једна са ликом пјесника Мусе Ћазима Ћатића, а друга нас заувијек сјећа на великог Јована Дучића. Писци Никола Шоп и Петар Кочић су усликани на двије верзије новчанице у вриједности од 100 КМ.

А онда нам је марка испричала сасвим другачију причу. Можда се у минутама, највише сатима може мјерити колико су одштампане новчанице остале на дијелу територије БиХ гдје су иницијално пуштене. Убрзо су све варијанте новчаница кружиле цијелом територијом Босне и Херцеговине.

Новац и данас без разлике кружи финансијским токовима државе, а прича о двије верзије ће нас заувијек подсјећати како истинска вриједност не познаје подјеле. Све новчанице, осим оне од 200 КМ која је јединственог дизајна и са ликом Иве Андрића, рађене су у штампарији Francois-Charles Oberthur у Паризу.

Централна банка Босне и Херцеговине новчанице домаће валуте, конвертибилне марке, ставља у и повлачи из оптицаја строго се придржавајући правила валутног одбора утврђеног Законом о Централној банци Босне и Херцеговине. Службени девизни курс за валуту Босне и Херцеговине је једна конвертибилна марка за 0,511292 евра, односно један евро износи 1,955830 конвертибилних марака.

Подсјећамо, до тада су се у Босни и Херцеговини користиле бројне валуте. У једном дијелу државе користио се бх. динар, у другом србијански динар, а у трећем хрватска куна, а на цијелој територији њемачка марка је имала једнако повјерење.

Та је чињеница имала велики утицај на избор назива заједничке нам валуте, док је модел монетарне политике currency board (валутни одбор), за сидро валуту с почетка одредио њемачку марку, а касније евро.

Оснивањем Централне банке Босне и Херцеговине остварени су услови за увођење јединствене валуте за читаву територију Босне и Херцеговине. Централна банка Босне и Херцеговине 23 године беспријекорно извршава све своје задатке, а примарни јој је циљ стабилност домаће валуте.

И једнако како је постојање Платних система ЦББиХ већ 20 година чињеница која потврђује тезу да у нашој земљи системи могу функционисати по највишим свјетским стандардима, и да не постоји изговор за било какво одступање од изврсности, тако је и прича о конвертибилној марки кредибилан аргумент да постоји добро које нас спаја. Конвертибилне марке волимо једнако сви, јер им можемо вјеровати. Централна банка Босне и Херцеговине и конвертибилна марка нас никада нису изневјерили.



Newsletter CBBiH