20 година везаности КМ за евро

11.10.2021.

На данашњи дан, 11. октобра, прије 20 година, одређен је службени девизни курс према којем је 1 КМ=0,51129 EUR, односно 1 EUR=1,95583 КМ. О службеном девизном курсу КМ према EUR тог дана сагласио се Управни одбор ЦББиХ, утврђујући одредбе Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о Централној банци Босне и Херцеговине. Наведени службени девизни курс утврђен је у складу са званичним курсом за конверзију њемачке марке (DEM) у односу на евро који је успоставило Вијеће Европске уније.

Познато је да је ЦББиХ организована по моделу валутног одбора (енгл. currency board), који, у пракси, представља врло једноставно правило које значи да свако онај ко жели имати домаћи новац – конвертибилну марку (КМ), мора га купити за страни конвертибилни новац. С обзиром на то да је КМ везана за валуту „сидро“, евро, куповина КМ обавља се по фиксном девизном курсу, који је свих ових година допринио остваривању циљева монетарне политике кроз:

  • очување монетарне стабилности,
  • очување финансијске стабилности,
  • ниску инфлацију,
  • повећавање штедње грађана, изражено кроз константни раст депозита,
  • креирање климе за стране инвестиције,
  • раст девизних резерви,
  • подршку привредном расту,
  • благовремено сервисирање вањског дуга.

Дакле, да би валутни одбор функционисао, девизне резерве морају бити довољне да свима онима који посједују новчанице и кованице КМ, укључујући средства банака на рачунима резерви у ЦББиХ и депозите депонената Централне банке, омогуће да их могу конвертовати у резервну валуту. Једноставније речено, свака емитована КМ има покриће у страној валути или, изражено језиком струке, монетарна пасива не смије никада бити већа од девизне активе ЦББиХ.

Пуна конвертибилност конвертибилне марке никада није доведена у питање, а домаћа јавност, релевантне домаће и међународне институције и инвеститори никад нису довели у питање фиксан курс КМ према сидреној валути која представља основ стабилности. И у економском програму Европске уније за БиХ, валутни одбор је оцијењен као сидро стабилности, монетарне, а тиме и финансијске, на које се ослањају међународне финансијске институције, међународне агенције за процјену сувереног кредитног рејтинга. На основу те стабилности и страни инвеститори заснивају своје оцјене о могућностима инвестирања у БиХ.



Newsletter CBBiH