ЦББиХ организовала четврту међународну истраживачку конференцију

4.11.2021.

У оквиру својих активности на пољу међународне сарадње, а с циљем подстицања академске дискусије, Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ) организовала је данас, 4. 11. 2021. године, међународну истраживачку конференцију под називом „Како се централне банке носе с макроекономским посљедицама пандемије Ковид-19?“

Ово је четврта по реду међународна истраживачка конференција коју организује ЦББиХ, уз учешће представника централних банака, међународних институција и академске заједнице. Професор Patricia C. Mosser, директор MPA програма за управљање економском политиком на Школи за међународне и јавне односе Columbia University је била овогодишњи главни говорник.

У уводном излагању, гувернер ЦББиХ др Сенад Софтић истакао је да конференција и промјене у централном банкарству нису само о пандемији, те да не треба очекивати ​​да ће се, када се пандемија заврши, ствари вратити на старо. „Морамо схватити да се суочавамо са новом реалношћу,“ рекао је гувернер Софтић.

Чињеница је, како је казао гувернер, да се централно банкарство драматично промијенило са глобалном финансијском кризом која је почела 2007. године када је већина централних банака промијенила своје инструменте низом неортодоксних мјера, али да је права промјена за централне банке дошла са пандемијом.

Такође, истакао је да су у вријеме пандемије и активности ЦББиХ биле интензивне. ЦББиХ је, како је навео, обезбиједила континуитет пословања свих својих операција, платних система, готовинског пословања, банкарских и других процеса у складу са Законом, затим пажљивим планирањем, уз поштовање упутстава надлежних, осигурала безбиједно радно окружење, као и континуитет свих пословних процеса без икаквих прекида током пандемије, и најважније, одржала стабилност валуте, доприносећи укупној финансијској стабилности у земљи.

Осим гувернера Софтића, у уводном дијелу обратио се и господин Karl Wurster, директор Економског одјела Америчке агенције за међународни развој (USAID). USAID од почетка подржава истраживачке конференције које организује ЦББиХ.

Конференција је организована у двије сесије, у оквиру којих је дискутовано о монетарној политици током пандемије и о томе шта ограничава ефикасност монетарне политике. У склопу панела о монетарној политици током пандемије, фокус је био на одговорима централних банака на изазове које је донијела пандемија, посебно с аспекта одабраног модела монетарне политике, али и с аспекта нивоа развоја земље у оквиру истог оквира монетарне политике.

Током друге сесије, конференција је била прилика и за дискусију о поновном промишљању о координацији између монетарне и фискалне политике у еврозони након КОВИД-а, те факторима који утичу на ефекте монетарне политике. Између осталог, фокус је био на утицају регулаторних захтјева везаних за ликвидност банака, потенцијалној стабилизирајућој улози фиксног девизног курса у периоду снажних макроекономских флуктуација, и утицају који на ефекте монетарне политике има просјечни доходак становништва у земљи.  

И овогодишња конференција је, због тренутних епидемиолошких услова у земљи и свијету, организована у виртуелном формату, коју је водила др Белма Чолаковић, водећи економиста ЦББиХ.



Newsletter CBBiH