Информација о фалсификованом новцу КМ у Босни и Херцеговини

21.1.2022.

Везано за посљедње медијске објаве о појави фалсификованог новца конвертибилне марке у Босни и Херцеговини, посебно када је у питању тзв. филмски новац, који се појавио у оптицају, па чак оглашава и његова продаја, Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ) жели указати на чињеницу да је једина надлежна за давање сагласности за репродуковање новчаница конвертибилне марке, штоје регулисано Одлуком о условима под којима се могу репродуковати новчанице и ковани новац конвертибилне марке (Службени гласник БиХ 17/17)

Овом одлуком утврђено је да, без претходно прибављене сагласности ЦББиХ,  двостране репродукције КМ новчаница су дозвољене само под условом да дужина односно ширина репродуковане новчанице износи 200% или више, односно 50% или мање, у односу на оригиналну величину новчанице, јер се сматра да у том случају нема ризика да таква репродукција у јавности може изазвати забуну да се ради о правом КМ новцу. За било коју репродукцију која не испуњава наведене услове, потребна је писмена сагласност ЦББиХ. ЦББиХ нити у једном случају није издала сагласност за израду и кориштење репродукција КМ новчаница у стварним или приближно једнаким димензијама новчаница. Идентични услови су утврђени и за репродукције EUR новчаница, од стране Европске централне банке.  ЦББиХ посебно наглашава да, без обзира на натписе који се налазе на „филмском“ новцу, њихову величину, уочљивост, па и општи изглед новца, израда, прибављање и стављање оваквог новца у оптицај представљају кривично дјело.

Када је у питању фалсификовани новац КМ уопште, до сада се показало да су фалсификативрло лошег квалитета, и лако се могу препознати провјером заштитних обиљежја. ЦББиХ позива грађане да се информишу о заштитним обиљежјима новчаница КМ. Информације о заштитним обиљежјима новчаница конвертибилне марке, за све апоене и издања, могуће је наћи на веб страници ЦББиХ, линк https://www.cbbh.ba/Content/Read/645?lang=sr.



Newsletter CBBiH