Дружење с новинарима: Статистика коју производи ЦББиХ

24.3.2022.

Статистика коју производи Централна банка Босне и Херцеговине, њена усклађеност са стандардима Европске уније (ЕУ), те посебно статистика платног биланса биле су тема дружења с новинарима које је одржано 23.3.2022. године.

Руководилац Одјељења за статистику и публикације Амир Хаџиомерагић указао је на постојање великог броја разних врста података који се често називају статистичким, али да званична статистика захтијева усклађену и верификовану методологију, независност институције која је производи, стручност и оспособљеност, придржавање начела УН и ЕУ статистике, јавно објављивање података за све периоде и периодичне ревизије, дискусију са корисницима...

Произвођачи званичне статистике у БиХ су Агенција за статистику БиХ која продуцира више статистика укључујући економске (подијељено са ЦББиХ) и ЦББиХ која производи економске статистичке податке, те ентитетски статистички заводи који су одговорни само за објављивање статистике на ентитетском нивоу.

Сасвим је увријежено да се статистика производи у централним банкама, посебно у Европи, а и у другим земљама свијета. Први разлог су властите потребе за правовременим, квалитетним подацима о економији да би се доносиле одлуке и надгледала кретања, други разлог огледа се у чињеници што су централне банке високо независне, а онда и због тога што централне банке, из властитих средстава, независно од буџета, могу финансирати производњу статистике.

Колико је комплексан и захтјеван посао креирања статистике ЦББиХ, говори и чињеница да се подаци прикупљају од више од 150 финансијских институција, више од 50 владиних институција те од више стотина нефинансијских предузећа и разних институција.

ЦББиХ производи монетарну и финансијску статистику, статистику јавних финансија и јавног дуга те статистику спољног сектора.

Монетарна и финансијска статистика на систематичан начин биљежи кретања у банкарском систему, као и цјелокупном финансијском систему БиХ, а базира се на мјесечном прикупљању података. На основу ове статистике корисници могу сагледати све промјене у погледу активе и пасиве банака и осталих финансијских институција, каматних стопа на тржишту, те им се тако пружа цјеловита слика о токовима између финансијског сектора и остатка економије.

Статистика владиних финансија има за циљ да обрачуна цјелокупне јавне финансије у БиХ и да их презентујеу формату усклађеном са међународним класификацијма. На основу свих прикупљених података од многобројних буџета, фондова, дирекција за путеве...могуће је направити консолидовани фискални биланс БиХ са детаљном структуром прихода, расхода, инвестиција и финансирања те висину јавног дуга, те на тај начин добити увид у укупне јавне финансије у БиХ, а што је један од кључних макроекономских индикатора.

О статистици спољног сектора новинарима је говорио мр Ведран Милисав, руководилац Службе за статистику платног биланса. Фокус презентације било је упознавање представника медија о компилираним макроекономским статистикама спољног сектора у ЦББиХ, прије свега статистике платног биланса, међународне инвестицијске позиције, директних инвестиција, међународне трговине услугама те реалног и номиналног ефективног курса. Посебну пажњу дао је употребној вриједности, односно кориштењу споменутих статистика, прије свега за израду европског Извјештаја раног упозорења (EU Alert Mechanisam Report), који приказује главне и додатне индикаторе израчунате од споменутих статистика за потребе Процедуре макроекономске неравнотеже (Macroeconomic Imbalance Procedure – MIP). У истом се облику ови индикатори могу користити и користе се од стране домаћих корисника при израдама стратешких циљева и програма економског развоја.  

Поред споменутог, такође, представљана је и методологија за компилацију и дисеминацију статистике спољног сектора, те је истакнуто како је примијењена методологија у ЦББиХ најновија методологија која се користи у овој области, како у ЕУ тако и у већини осталих земаља свијета. Стога, статистике компилиране у ЦББиХ у овој области су у цијелости упоредиве с предметним статистикама компилираним у остатку свијета.  

 



Newsletter CBBiH