Обиљежавање Свјетског дана штедње: депозити у домаћој валути већи од депозита у страним валутама

28.10.2022.

Вриједност депозита становништва у домаћој валути у БиХ, први пут је већа од депозита у страној валути, што указује на раст повјерења у домаћу валуту и опоравак штедње у БиХ.

Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ) и ове године, разним активностима, промовише важност штедње, те посјетама ученика основних и средњих школа, обиљежава 31. октобраСвјетски дан штедње. У пригодним дружењима са ученицима основних школа „Исак Самоковлија“ и „Ковачићи“ из Сарајева и Средње угоститељско-туристичке школе и Средње пословно-комерцијалне и трговачке школе Сарајево, ЦББиХ је едукативним активностима настојала подићи свијест млађих о потреби и значају штедње. И овај вид обиљежавања Свјетског дана штедње, саставни је дио финансијске едукације коју ЦББиХ посљедњих година проводи с циљем јачања финансијске инклузије на начин одговорног управљања финансијама за добробит економскога развоја и раста Босне и Херцеговине.

Према посљедњим расположивим подацима ЦББиХ, на крају септембра 2022. године укупни депозити становништва код комерцијалних банака у БиХ износили су 14,22 милијарде КМ.

На годишњој основи, депозити становништва на крају септембра биљеже пад од 271,8 милиона КМ или 1,9%, што је, првенствено, посљедица повлачења депозита и неизвјесности због рата у Украјини у периоду од марта до маја, да би након тога дошло до поновног пораста депозита. Уочава се промјена преференције у погледу ликвидности, јер грађани значајно повећавају своја држања у депозитима који су високо ликвидни и расположиви у кратком року (трансакциoни депозити расту за 10,7%), док се код орочених и штедних депозита биљежи пад од 13,8%.

Посматрано по рочној структури, орочени и штедни депозити на крају септембра 2022. године износе 4,70 милијарди КМ или 33,1% укупних депозита становништва, од тога краткорочни депозити чине 356 милиона КМ (7,6%), а дугорочни 4,35 милијарди КМ (92,4%). Трансакциони рачуни и депозити по виђењу износе 9,52 милијарде КМ и чине 66,9% укупних депозита становништва, од тога трансакциони рачуни износе 5,72 милијарде КМ, а депозити по виђењу 3,80 милијарди КМ.

У погледу валутне структуре, недавно је дошло до битне промјене која се огледа у томе да су укупни депозити у домаћој валути превазишли укупне депозите у страним валутама. Депозити у домаћој валути су достигли износ од 7,29 милијарди КМ што чини 51,3% учешћа, док депозитиу еврима и у КМ са валутном клаузулом везаном за евро валуту износе 6,26 милијарди КМ или 44,0%. Штедња у осталим страним валутама је врло скромна и износи 674 милиона КМ или 4,7% учешћа.

Већина грађана верује да је штедња важна, али мањи број је у могућности да редовно одваја новац на мјесечном нивоу, нарочито данас када инфлација смањује куповну моћ. Становници БиХ штеде новац како би створили резерве за теже периоде који могу доћи, а један дио то чини како би финансирали веће куповине или одласке на одмор. Домаће депозитне институције пружају сигурно уточиште за домаће штедише, а регулаторне јавне институције пажљиво надгледају њихов рад да би осигурале да се са штедњом грађана управља на прописан и сигуран начин. Депозити грађана представљају главни извор финансирања за домаће банке и имају далеко највеће учешће од 49,6% у укупним депозитима код комерцијалних банака и њиховој заштити се посвећује велика пажња од свих укључених институција.



Newsletter CBBiH