Standard and Poor's: Kreditni rejting BiH ostaje B+ sa stabilnim izgledima

5.2.2024.

Međunarodna rejting agencija Standard and Poor's (S&P) zadržala je kreditni rejting Bosne i Hercegovine, 'B+' sa stabilnim izgledima.

U izvješću za Bosnu i Hercegovinu, analitičari S&P navode kako će se u razdoblju 2024-2027 ekonomski rast povećati oko 3 % u realnome iznosu, zahvaljujući većoj potrošnji uslijed smanjenja inflacijskih pritisaka, nekoliko ulagačkih projekata i jačanja vanjske potražnje. Unatoč internim i eksternim izazovima, ekonomija Bosne i Hercegovine pokazala je otpornost tijekom 2023. godine, uz procjenu rasta realnoga BDP-a od oko 2 %, nakon ekspanzije od skoro 4 % u 2022. godini. Usporavanje ekonomskoga rasta posljedica je slabijih performansi u ključnim trgovinskim partnerima Bosne i Hercegovine, uglavnom iz Europske unije, te utjecaja visoke inflacije na privatnu potrošnju. Svijetlu točku, kako navode analitičari, predstavlja snažna ekspanzija turizma od 15 % u prva tri tromjesečja 2023. godine, čime je podržan ekonomski rast zemlje.   

Od 2024. godine, prema ocjeni analitičara S&P, Bosna i Hercegovina će zabilježiti ekonomski rast koji će biti podržan ekonomskim oporavkom ključnih trgovinskih partnera u eurozoni, što bi trebalo potaknuti rast izvoza. Inflacija je u studenome pala na 1,7 %, te se očekuje da će to utjecati na realni rast plaća i privatnu potrošnju. Također, očekuje se nekoliko velikih ulagačkih projekata, posebice u oblasti energije i izgradnje cesta, što će podržati rast tijekom narednih nekoliko godina.

Neto dug Bosne i Hercegovine iznosi oko 20 % BDP-a, što je umjeren dug za zemlje u razvoju, a analitičari očekuju kako će manjak tekućega računa ostati na niskoj razini i u naredne četiri godine. Također se očekuje da će Bosna i Hercegovina zadržati aranžman valutnoga odbora.

Prema navodima analitičara, do povećanja kreditnog rejtinga može doći ukoliko se postignu na koncenzusu zasnovane političke odluke, što bi, u srednjem roku, moglo ubrzati reforme i ekonomski rast.



Newsletter CBBiH