Завршетак пројекта Еуросистема и Централне банке Босне и Херцеговине уз подршку Европске уније

12.9.2007.

Данас је Еуросистем  презентовао свој извјештај у оквиру Програма Еуросистема о процјени потреба Централне банке Босне и Херцеговине

 

Данас је окончан Програм Еуросистема о процјени потреба Централне банке Босне и Херцеговине, започет 16. фебруара 2007. године, уз закључну дискусију и усвајање извјештаја Еуросистема о анализи потреба током састанка Управног комитета Програма у Сарајеву, којем су присуствовале све стране укључене у програм. У Извјештају су утврђена подручја у којима би ЦББиХ требала постићи напредак кроз имплементацију нових правила или политика, мијењајући праксе и обучавајући особље у наредним годинама како би, у оперативном смислу, убрзала припреме за  приступање Европском систему централних банака (ЕСЦБ) када Босна и Херцеговина буде спремна да уђе у Европску унију (ЕУ).

Програм је финансирала ЕУ, а имплементовала Европска централна банка (ЕЦБ) у партнерству са Deutsche Bundesbankom, Банком Естоније, Банком Грчке, Банком Шпаније, Банком Француске, Банком Италије, Народном банком Аустрије и Банком Словеније.

Програм је обухватио функције ЦББиХ везане за економске анализе и истраживања; статистику, монетарну политику у оквиру аранжмана валутног одбора, платне системе и системе поравнања; финансијску стабилност; интерну ревизију и координацију активности агенција које су надлежне за издавање дозвола банкама и њихову супервизију. 

Извјештај Еуросистема о анализи потреба потврђује да је, међу државним институцијама, ЦББиХ институција са врло добром техничком репутацијом и добро оспособљена, што се осликава у праксама и пословним политикама који су у складу са или близу стандардима ЕУ у неким областима. Међутим, у неким другим областима потребно је остварити значајан напредак како би се досегао ниво приближан стандардима ЕУ. Детаљнија информација о препорукама за сваку функцију ЦББиХ посебно може се наћи у прилогу.

Програм се одликовао отвореном и несметаном сарадњом свих укључених страна, поштивањем задатих рокова и припремом високо квалитетног материјала. 

 

ДОДАТАК

Препоруке у области економских анализа и истраживања усмјерене су на јачање аналитичких способности ЦББиХ с циљем унапређења анализе економских питања.

Недостаци у расположивости статистичких података представљају озбиљну сметњу у овом смислу, посебно у смислу развијања економетријских модела који су неопходни за прецизније економске анализе. Ограничени ресурси представљају ограничење које би се требало постепено рјешавати.

У области статистике препоручено је креирање дугорочне стратегије која ће бити и амбициозна и реалистична, и која ће захтијевати сарадњу са бх. статистичким агенцијама. У смислу ресурса, једна од препорука би била да се ограничени ИТ алати који се тренутно користе замијене моћнијим и адекватнијим статистичким алатима.

Према мишљењу експерата Еуросистема, у области монетарне политике у аранжману валутног одбора, постојећи оквир је допринио успјеху и кредибилитету монетарне политике ЦББиХ. Потреба прилагођавања стандардима ЕУ захтијевала би дугорочно одређене правне измјене у области независности Централне банке и учестовања у ЕСЦБ. Препоручује се развој домаћег тржишта новца како би се потакле банке да јачају управљање ликвидношћу.

У области платних система и система поравнања мишљење експерата Еуросистема је да је ЦББиХ, што се тиче оперативних аспеката, у складу са или врло близу стандардима ЕУ. Области гдје су унапређења потребна укључују развој надзорне улоге ЦББиХ и надгледање тржишних стандарда и активности у области платних система и система поравнања, такође у складу са  директивама ЕУ.

У области финансијске стабилности дата је препорука да се јавно појасни како ЦББиХ схвата ову функцију и да се продуби анализа с циљем побољшања интерних дискусија ЦББиХ, допринесе координацији са другим јавним институцијама и коначно, да се ова анализа пренесе општој јавности. Већ покренути планови за припрему и на крају публикацију Извјештаја о финансијској стабилности се сматрају одговарајућим, амбициозним и захтијеваће интензиван рад и ресурсе у наредним годинама.

Експерти Еуросистема су размотрили како ЦББиХ врши своју улогу у координацији банкарске супервизије. Стручњаци Еуросистема су мишљења да садашња фрагментација банкарске супервизије није оптимално стање. Извјештај укључује низ приједлога за побољшање у краткорочном и средњерочном периоду: размјене информација између ЦББиХ и банкарских супервизора; јачање улоге ЦББиХ у координацији  са страним супервизорима као и са осталим домаћим супервизорским тијелима; јачање улоге ЦББиХ како би се осигурала консистентност прописа; хармонизација политике објављивања.

У области интерне ревизије, експерти Еуросистема сматрају да би ЦББиХ требала развити редовну процјену квалитета, систематичан приступ заснован на ризику у вођењу и планирању ревизије, као и ревизију информационог система која узима у обзир апликације које користи ЦББиХ. Такође треба побољшати стандардизацију процеса и документације.


Newsletter CBBiH