14.7.2021.

1. Како препознати фалсификате?

2. Шта грађани могу и треба да ураде уколико посумњају да имају фалсификате?

3. Да ли се грађанин на неки начин може обештетити, односно да ли може добити исправну новчаницу уколико се установи да посједује фалсификат?

4. Када, у којим ситуацијама, гдје и на који начин се може замијенити оштећени новац?

Фалсификовани и оштећени новац


1. Да би провјерили сумњиву новчаницу, неопходно је познавати заштитна обиљежја новчаница КМ (линк на https://cbbh.ba/Content/Read/645). Већина заштитних обиљежја може се провјерити без употребе било какве опреме, дакле може их провјерити свака особа. Осим тога, постоје и обиљежја која се провјеравају помоћу одговарајуће опреме као што су лупе, УВ лампе и др., а коју користе банке и друге институције. О свим овим обиљежјима Централна банка Босне и Херцеговине обавјештава јавност приликом пуштања у оптицај нових серија новчаница. У случају сумње, препоручује се провјерити што више заштитних обиљежја на новчаници. ФалсификатиКМ новчаница су углавном врло лошег квалитета, односно не посједују заштитна обиљежја, или су она лоше имитирана. Код имитираних обиљежја, разлике се најлакше могу уочити њиховим поређењем са обиљежјима на другој новчаници која није сумњива.

Фалсификоване кованице се од аутентичних могу разликовати визуелно, те по димензијама, тежини, материјалу, магнетним својствима, детаљима у ковању и сл. 

2. Осим израде и стављања у оптицај фалсификата, кажњиво је и непријављивање фалсификованог новца, као и његово даље прослијеђивање. Уколико грађани знају или сумњају да посједују фалсификовани новац, дужни су то пријавити органима министарства унутрашњих послова. Информације о томе од кога, гдје и када су добили фалсификат, могу бити од велике важности у проналажењу особа које растурају фалсификате.

3. Фалсификовани новац је безвриједан и не може бити замијењен.

4. Под оштећеним новчаницама КМ подразумијевају се новчанице које су нацијепљене или исцијепане на два или више дијелова, па су њихови дијелови лијепљењем састављени или могу бити састављени у цијеле новчанице; новчанице којима услијед оштећења недостаје један или више дијелова и новчанице које су оштећене масноћом, бојом и слично, или су нагорјеле, прогорјеле, нагрижене или изблиједиле. У зависности од степена оштећења грађани могу обавити замјену оштећених новчаница КМ у комерцијалним банкама или у Централној банци. Комерцијалне банке ће обавити замјену оштећених новчаница КМ, под условом да подносилац захтјева (физичко или правно лице) предочи више од 60% новчанице КМ, која је у једном дијелу и садржи барем један серијски број или из два или више дијелова и садржи оба серијска броја. Комерцијална банка ће обавити замјену новчаница КМ у пуном износу и без накнаде. Уколико оштећена новчаница КМ не испуњава услове за замјену у комерцијалним банкама, комерцијална банка ће подносиоца захтјева упутити да захтјев за замјену оштећених новчаница КМ поднесе Централној банци. Захтјев се подноси лично на Обрасцу„Захтјев за замјену оштећеног новца у КМ“. Захтјев се може доставити у Одјељење трезора Сектора за монетарне операције, управљање девизним резервама и готовином Централног уреда Централне банке у Сарајеву или издвојеном трезору Главне банке Републике Српске Централне банке БиХ у Бањој Луци. Подносилац захтјева (физичко или правно лице) приликом предаје оштећених новчаница КМ на замјену, дужан је навести поријекло новчаница КМ, начин на који је дошло до оштећења и шта се догодило с дијеловима који недостају, опис врсте мрље, онечишћења и другог оштећења на приложеној новчаници КМ. Уз попуњен образац захтјева, подносилац је дужан доставити копију личне карте и доказе којима потврђује наводе из захтјева. Централна банка за сваки појединачни случај, на основу поднесеног захтјева с приложеном документацијом, утврђује аутентичност и процјењује оштећење, односно утврђује постојање основа за замјену оштећених новчаница КМ. Уколико Централна банка утврди постојање основа за замјену оштећених новчаница КМ, обавиће замјену. Замјена се обавља у пуном износу и без накнаде. Уколико након обављене процјене Централна банка утврди да нема основа за замјену оштећених новчаница КМ, такве новчанице се повлаче и уништавају без надокнаде власнику у складу са Законом о Централној банци Босне и Херцеговине, о чему се подносилац захтјева обавјештава писаним путем.

Под оштећеним кованим новцем КМ подразумијева се ковани новац који је услијед оштећења промијенио аутентични облик (недостаје један или више дијелова, окрњен, искривљен или нагрижен), ковани новац који је оштећен масноћом, бојом, корозијом или је нагорио. Комерцијалне банке ће обавити замјену оштећеног кованог новца КМ ако су на замјену поднесени цијели примјерци кованог новца КМ, за које је могуће утврдити да су аутентични. Комерцијална банка ће обавити замјену кованог новца у пуном износу и без накнаде. Централна банка путем издвојених трезора преузима од комерцијалних банака оштећени ковани новац КМ и обавља његову замјену одобравањем рачуна резерви комерцијалних банака, у пуном износу и без накнаде. Поступак замјене оштећеног кованог новца КМ, у случају да оштећени ковани новац КМ не испуњава услове за замјену у комерцијалним банкама, а подносилац предочи више од 60% његове површине, обавља се у Централној банци. Више на:

https://www.cbbh.ba/Content/Read/1090?lang=sr

 



Newsletter CBBiH