Гувернер ЦББиХ Сенад Софтић за "Ослобођење": Фискални агент државе мисли на грађане

11.8.2022.

Централна банка Босне и Херцеговине (ЦББиХ) данас обиљежава 25 година рада. С радом је почела 11. августа 1997. године и према Уставу Босне и Херцеговине, једина је надлежна за издавање новца и монетарну политику у Босни и Херцеговини. Према Закону о Централној банци Босне и Херцеговине, циљ ЦББиХ је да постигне и одржи стабилност домаће валуте, конвертибилне марке, тако што издаје домаћу валуту према аранжману познатом под називом валутни одбор или Currency Board. Он подразумијева фиксни курс конвертибилне марке у односу на евро, те да сав новац у оптицају има пуно покриће у страној валути, у случају Босне и Херцеговине, у евру. О раду ове институције говори гувернер Сенад Софтић.

Двадесет пета годишњица долази у тешка финансијска времена, у каквом да кажемо стању ЦББиХ дочекује ову годишњицу? 

Централна банка БиХ двадесетпетогодишњицу дочекује са стабилном валутом, са монетарном стабилношћу и свим оним што је њен законски мандат. Наиме, наш законски мандат је да издајемо новчанице и водимо монетарну политику на нивоу Босне и Херцеговине. Јавности је познато да је валутни одбор модел по којем функционишеЦББиХ, што значи да свака новчаница, свака кованица која је у оптицају има покриће у валути сидро, то је у нашем случају евро.

Најбоље праксе

У свему што ЦББиХ ради, заиста се трудимо да одговорно и професионално извршавамо свој мандат. Одржавамо платне системе, они беспријекорно функционишу, унапређујемо их стално. Ми смо фискални агент државе, комуницирамо са Министарством финансија и трезора БиХ и ентитетским министарствима, када је у питању тај дио активности на најбољи могући начин и у интересу привреде и грађана БиХ. Послове трезора, са готовим новцем, такође радимо и радили смо на најбољи могући начин, што потврђују екстремне ситуације у којима се потражује велика количина готовог новца, као у пандемији и на почетку ове године, потпуно смо снабдјели банке, а оне грађане и конвертибилним маркама и еврима. Унапређујемо наше статистике са најбољим праксама, усвојили смо нове моделе за макроекономске пројекције, брзе и средњорочне, водимо преговоре са међународним кредитним агенцијама. Све у свему, све што ради, ЦББиХ ради успјешно, одговорно, професионално, а доказ тога је наша конвертибилна марка, која има своју стабилност, покриће у евру и своје повјерење у грађанима. Могу да кажем да годишњицу дочекујемо успјешно. Сложени услови на финансијским тржиштима посљедњих година захтијевали су од нас прилагођавање, те смо у неповољним условима успијевали остварити позитивне пословне резултате.

Да ли је Централна банка оправдала постојање?

Без сумње. Свих 25 година ЦББиХ ради у интересу државе, привреде и грађана. То се, прије свега, односи на стабилност валуте, која је посебно важна у периодима кризе. Стабилна валута је предуслов економског развоја, инвеститорима је стабилност валуте од великог значаја, јер инвестиције воле сигурност, а инвеститори не желе да њихова инвестиција буде обезвријеђена због могуће нестабилности. Код процјене кредитног рејтинга, веома важан елемент који се узима у обзир за процјену је стабилност валуте, код међународних финансијских институција, такође. Присјетимо се почетака функционисања ЦББиХ, и онога што је урађено за 25 година, почев од увођења јединствене босанскохерцеговачке валуте, преко реформе платног промета, реформе банкарског сектора, замјене DEM за EUR и његово везивање фиксним курсом за KM, финансијске кризе 2008/2009. године, до реализације пројеката са Европском централном банком и централним банкама евросистема, увођења европских стандарда централног банкарства у пословање ове институције. Посебно су изазовна времена задњих неколико година и, ако узмемо у обзир и спољне и унутрашње околности у којима дјелује, заиста је ЦББиХ пружила максимум, пословала с позитивним резултатима, заштитила грађане, очувала монетарну и допринијела финансијској стабилности. И зато одговорно кажем да је ЦББиХ свих ових година, дјелујући у оквиру свог манада и у законским оквирима, оправдала свој рад.

Знамо да ЦББиХ одржава монетарну стабилност у складу с currency board аранжманом. Зашто је управо то важно и које су предности тога?

Прва и основна предност је да имамо стабилну и конвертибилну валуту. Захваљујући томе, грађани могу бити сигурни да KM није подложна осцилацијама у односу на евро и да конвертибилна марка, управо због ове стабилности и везаности за евро, ужива повјерење јавности. Надаље, валутни одбор не креира монетарну инфлацију, што је једна од основних карактеристика овог аранжмана, што не бисмо имали у случају да имамо другу врсту монетарне политике. Дакле, предност овог монетарног аранжмана је што се не може и не смије штампати новац без покрића, јер у валутном одбору свака новчаница и ковани новац у оптицају имају покриће у евру. Да је другачије, имали бисмо монетарну инфлацију која би у тренутним приликама, у условима повећане цјеновне инфлације, имала разоран утицај на грађане и на економију.

Спремни за изазове

Валутни одбор и стабилност валуте коју имамо од изнимног је значаја, између осталог, и за очување финансијске стабилности. Добра страна је и чињеница да доприноси слободном кретању капитала.

Да ли постоје недостаци?

Рецимо да је валутни одбор пасивна монетама политика и да ЦББиХ нема дискреционих права као типична централна банка. То значи да не може користити девизни курс као средство за санирање економских шокова, не може креирати новац без покрића и кредитирати владу, не може дјеловати као „посљедње уточиште“, односно посуђивати новац банкама и не може директно финансирати економски развој.

С обзиром на околности у земљи, колико је тешко задржати стабилност и ефикасност?

Посљедња деценија, а посебно посљедњегодине обиљежени су турбуленцијама на европском и свјетском нивоу, што се неминовно одражавало и на Босну и Херцеговину. У таквим околностима, уз специфичне унутрашње прилике, ЦББиХ је морала улагати изнимне напоре како би одржала монетарну стабилност, уз истовремено очување независности и кредибилитета институције. Управо због околности у земљи, у прошлости, а и тренутно, валутни одбор и стабилност коју ова врста монетарне политике пружа показали су се као најприкладније рјешење за БиХ. Изазова је било много, а и вријеме пред нама је вријеме нових изазова. Чињеница да Централна банка Босне и Херцеговине слови за најстабилнију и једну од најуспјешнијих институција је признање за све што смо учинили у протеклих 25 година, али и обавеза да изграђене стандарде стално унапређујемо. Зато вјерујем да ће Централна банка Босне и Херцеговине и на будуће изазове, ма какви били, адекватно одговорити.

Потврда доброг рада ЦББиХ долази и од ММФ-а. Колико Вам то значи?

Потврда не само од ММФ-а већ и од Европске централне банке и Европске комисије и других финансијских институција значи и обавезује. Централној банци Босне и Херцеговине је важно да су резултати њеног рада препознати у међународним круговима, али то је важно и за Босну и Херцеговину као државу – да је монетарна институција државе препозната као стабилна, одговорна у провођењу монетарне политике и поштивању закона на основу којег дјелује. Да напоменем да су Европска комисија и Европска централна банка у заједничком извјештају за БиХ нагласиле значај и улогу монетарне политике и валутног одбора који ужива кредибилитет у јавности и кључни је услов за монетарну стабилност, а тиме и предуслов за макроекономску стабилност у земљи. С тим у вези, дате су препоруке да се настави штитити интегритет валутног одбора и независност ЦББиХ. 

Централна банка управља службеним девизним резервама оствареним издавањем домаће валуте. Јесу ли сигурне наше резерве новца?

Свједоци смо да су услови инвестирања на међународним финансијским тржиштима већ годинама изузетно неповољни, што је, као што сам већ рекао, захтијевало од ЦББиХ да се прилагођава таквим условима. Довољно је истаћи да од 2014. имамо негативну каматну стопу на финансијским тржиштима Европе. Законом о Централној банци Босне и Херцеговине је прописано да је један од основних задатака ЦББиХ, који се извршава под надлежношћу њеног Управног одбора, да држи и управља службеним девизним резервама, првенствено на сигуран начин, а да се потом води принципима ликвидности и профитабилности. ЦББиХ инвестира девизне резерве првенствено у хартије од вриједностидржава еврозоне највишег кредитног рејтинга и депозите у одабраним централним банкама у еврозони, Банци за међународна поравнања, као и код одабраних пословних иностраних банака високог кредитног рејтинга, водећи рачуна о ограничењима улагања у сваки појединачни инструмент, сваку појединачну земљу и поједину пословну банку. Разлог томе јесте то што су девизне резерве гаранција система валутног одбора. Стога, свако када год пожели може своје KM замијенити за евре и ми му то гарантујемо. Да би то могла гарантовати, ЦББиХ мора бити сигурна да ће моћи повући своја средства (улагања) у потпуности (солвентност) и на вријеме (ликвидност) када јој затребају, односно када грађани то желе. То је темељ на којем почива валутни одбор али и стабилност цијелог финансијског система у БиХ већ више од двије декаде.

Какве нас активности Централне банке БиХ очекују до краја ове године?

Уз редовне активности, споменућу само неколико најважнијих задатака на којима се ради и који ће бити реализовани у наредном периоду. У току су припреме за увођење иновативних начина плаћања, попут инстант плаћања, који су у складу са савременим трендовима у Европској унији и свијету, а који ће подстаћи финансијску инклузију, смањити трошкове, омогућити једноставнија плаћања и побољшати инфраструктуру финансијских тржишта у Босни и Херцеговини.

Порука грађанима

Наставићемо израду и објављивање макроекономских процјена и пројекција, извршићемо усклађивање са сигурносним препорукама SWIFT-а. У овој години смо штампали додатну количину новчаница апоена 200 KM, које ће се у оптицај пуштати према потреби, а ту је и реализација неколико пројеката у области информационих технологија. И ове године смо институција партнер у организовању конференције „The Economist – Свијет у 2023“, чиме настављамо ову активност започету у БиХ током 2021. Дакле, обавеза у Централној банци БиХ  и пред ЦББиХ је много, уз подизање стандарда у свим сегментима пословања, али не сумњам да ће заједничким залагањем свих у овој институцији оне бити и реализоване. Поред нашег властитог рада и фокусираности на резултате, врло нам је битна широка подршка становништва. Уз повећану транспарентност расте и наша одговорност, чега смо свјесни. На крају желим захвалити свима у ЦББиХ који су предано радили и дали допринос нашем успјеху, као и јавности на подршци Централној банци Босне и Херцеговине током свих ових 25 година.



Newsletter CBBiH