Guvernerka Selimović: Digitalna transformacija zahtijeva strategiju, viziju i hrabrost

19.5.2025

Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine, dr. Jasmina Selimović, održala je uvodni govor na Ekonomskom forumu Bosne i Hercegovine, održanom u organizaciji Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (EFSA). Tema ovogodišnjeg, 10. po redu foruma, bila je „Održivi razvoj i digitalna transformacija“, a okupio je stručnjake, predstavnike institucija, poslovne i akademske zajednice, te međunarodnih organizacija s ciljem podsticanja dijaloga o povezivanju ciljeva održivog razvoja s procesima digitalizacije.

Guvernerka je u svom govoru istakla da ova tema već duži niz godina izaziva rasprave akademskih i poslovnih krugova i o tome kako najbolje iskoristiti tehnologiju za ekonomski, društveni i intelektualni napredak.

„Kako digitalnom transformacijom ne promijeniti samo izgled radnog stola, već način na koji obavljamo posao i živimo svoje živote?“, istakla je Guvernerka, otvarajući Forum, te dodala da su mogućnosti ogromne, ali da, istovremeno, sa digitalizacijom dolaze i brojni izazovi.

Ukazala je na činjenicu da nije slučajnost što je digitalizacija svoje mjesto prvo našla u finansijskom sektoru koji je, pored toga što je jedan od najkompetitivnijih sektora, ujedno i sektor koji je imao sredstava za ulaganje i digitalizaciju, postavljajući na taj način temelje za razvoj brojnih drugih sektora – od online trgovine do digitalnih usluga.

„Danas s lakoćom naručujemo proizvode s različitih platformi širom svijeta, rezervišemo hotele, kupujemo avionske karte... Zaboravljamo da sve to ne bi bilo moguće bez online kanala plaćanja koji omogućavaju ove usluge,“ kazala je guvernerka Selimović. No, postavlja se pitanje zašto danas postoji veliki jaz između javnog i privatnog sektora kada je riječ o digitalnoj transformaciji. Kao razloge toga, Guvernerka je navela ograničene resurse i otpor prema promjenama u javnom sektoru kada je riječ o uvođenju novih tehnologija, ali i postojeće zakone i regulative koji često nisu prilagođeni digitalnom dobu, što može usporiti implementaciju digitalnih rješenja.

„Lista pitanja i nepoznanica koji se stavljaju je duga, međutim, suštinski razlog za zaostajanje leži u nedostatku strategije, vizije, i najvažnije od svega, volje“, naglasila je Guvernerka. Promjena, prema njenim riječima, zahtijeva hrabrost, a javne institucije često ne idu tim putem. Digitalna transformacija podrazumijeva da se stvari rade na novi način i da se promijeni poslovni model. „Tek tad će benefiti digitalne transformacije biti evidentni i doći ćemo u situaciju da štedimo resurse, i finansijske, i ljudske, i sve ostale. Ustvari, to je, rekla bih, jedini, pravi put“, zaključila je guvernerka Selimović.

Govoreći o Centraloj banci Bosne i Hercegovine, navela je kako institucija već posjeduje izuzetno razvijene i robusne IT sisteme, ali da je to ne sprječava da kontinuirano ulaže u dalja poboljšanja. Među istaknutim inicijativama navela je:

  • Priključivanje SEPA sistemu,
  • Uvođenje instant plaćanja,
  • Projekat uvođenja QR coda za plaćanje,
  • Uvođenje internog i kvalifikovanog elektronskog potpisa,
  • Istraživanje mogućnosti uvođenja AI modela za analizu podataka.

„Sve to su koraci koji nas vode ka tome da institucija bude sutra bolja nego što je danas – u korist građana i privrednog razvoja Bosne i Hercegovine.“

Na kraju, Guvernerka je naglasila važnost međusektorske saradnje:

„Sami ne možemo ići tim putem. Tek kada i javni i privatni sektor, svako u svom polju, uzmu inicijativu, daju svoj doprinos i počnu sarađivati, možemo očekivati opipljive rezultate.“

 



Newsletter CBBiH